Antep Fıstığı Neye İyi Geliyor

Antep Fıstığı Neye İyi Geliyor

İsmini ilk üretildiği yerden alan yaş antep fıstığı bazı yerlerde de şam fıstığı olarak anılmaktadır. Birazdan detaylı bir şekilde içeriğinden bahsedeceğim. Taze Antep fıstığının faydaları saymakla bitmiyor. Hadi gelin nelere iyi geliyormuş vücudumuzdaki hangi organa ne tür bir yararı oluyormuş inceleyelim. Antep fıstığı A grubu vitaminleri, B grubu vitaminleri, yağ, protein, bolca lif ve fosfor içerir. Mineraller ve vitaminler açısından çok zengin bir kuruyemişidir. Sakız ağacıgiller grubuna dahildir. Peki antep fıstığının faydaları nedir hangi sağlık sorununa iyi gelir hangi vitaminleri içerir gelin incelemeye başlayalım.

Taze Antep Fıstığının Sağlık Açısından Faydaları

İçeriğindeki zengin besin değerleri sayesinde taze Antep fıstığı  faydaları da saymakla bitmeyecek düzeye gelmiştir. Bir besin düşünün ve tepeden tırnağa sağlığınızla bedeninize faydalı her şeyi içinde barındırıyor. İşte bu besin yaş Antep fıstığı. Kalp damar sağlığından kolestrole, kan şekeri düzenleyici olmasından tansiyon dengeleme özelliğine, hücre yenileyici özelliğinden hafızaya, hazımsızlık şikayetlerinin giderilmesinden öksürüğe kadar daha bunlarla da sınırlı olmayan inanılmaz derecede faydalarını saymak mümkündür. Her besinde olduğu gibi antep fıstığı tüketiminde de dikkatli olmak gerekir neticede her şeyin fazlasının  zarar olduğunu ve ölçülü tüketim sağlamamız gerektiğini unutmamamız gerekir. Fazla tüketim sağladığımız taktirde sağlığımız için iyi şeyler yapalım derken yeni bir sağlık sorunuyla karşılaşmayı hiç birimiz istemeyiz.

Yaş Antep Fıstığında Bulunan Vitaminler

Vitaminlerce zengin olan antep fıstığı hangi vitaminleri içeriyormuş gelin hep beraber  bakalım:

A, B, E, C vitaminlerince zengin olan yaş antep fıstığı  B, E,C vitaminleri ile böbrek ve meshanede oluşan kumların daha rahat dökülmesine yardımcı olmaktadır. E vitamini ile hücre yenilenmesine katkı sağlarken yaşlanmanın da yavaşlatılmasına yardımcı olur. Beyin sağlığına da önemli derecede faydaları vardır. Mesela içerdiği B6 vitamini sayesinde hafızayı güçlü tutarak unutkanlığın da önüne geçilmesine fayda sağlar. Peki sadece vitamin mi içerir antep fıstığı. Hayır içerisinde demir, potasyum fosfor, magnezyum gibi minerallerle de vücudun dengesini korumakla beraber bizim görmediğimiz faydalar sağlamaya devam ediyor. Gelişim sağlıklı beslenme veya vücudun vitamin ve mineral dengesi için doğru oranda tüketimin mutlaka faydasını göreceksiniz.

 

Genel Kültür