Araç Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Araç Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Araç Kasko Değeri Nasıl Hesaplanır?

Tedbir alma açısından en hassas olunacak alanlardan bir tanesi trafiktir. Nitekim trafik kazalarının yoğunluğu düşünüldüğü takdirde bu konu ile alakalı daha net bir değerlendirme yapmak mümkün olur. Trafik kazalarına konu olan araçların aldığı hasar noktasında mevcut araç sigortalarının ciddi derecede önem sahibi olduğu bilinmektedir. Nitekim araçlarla ilgili ortaya çıkan hasarların ciddi bir maddi kayba sebep olduğu görülür. Bu noktada olası kazalardan çıkacak hasarın sigorta şirketlerince temin edilmesi araç sahibi için oldukça önemli bir kolaylık meydana getirecektir. Yalnızca maddi hasarın dışında ölüm ve yaralanma gibi menfi durumların ve bunların ortaya çıkaracağı hukuki süreçlerin daha doğru bir şekilde işlenebilmesi için sigorta ürünlerine ihtiyaç duyulur. Bu noktada kasko en kapsamlı özelliklere sahip olan sigorta türüdür. Dolayısıyla araç kasko bedeli hakkında söylenecek birtakım bilgiler vardır.

Kasko bilinenin aksine motorlu taşıtlar için uygulanan zorunlu sigorta kapsamında yer almamaktadır. Kasko tam anlamıyla özel bir sigorta aracıdır. Birçok anlamda esnekliği bulunan ve şahsi tercihlerin ön planda olduğu bir sigorta türüdür. Diğer taraftan hasar tazmini konusunda ciddi derecede kapsamlı bir hizmet ağına sahiptir. Bu açıdan karşılıklılık esası olmaksızın trafik kazalarının ardından kasko sahibi kişinin aracında ortaya çıkan hasar tazmin edilmektedir. Bu noktada poliçe yansıtılan kaskonun tanımı kapsamındaki bilgiler esas alınmaktadır. Tüm bu sebeplere dayanarak araç sahibi kimselerin araçlarıyla ile alakalı alabilecekleri tedbirler noktasında kasko en iyi sigorta olarak görülmektedir.

Kasko değeri ile ilgili özellikle hesaplanma şekli merak edilen noktalar arasında yer almaktadır. Kasko değeri tamamen şahsi olmakla birlikte temelde kaskoya konu olan aracın özellikleri ile ilişkilidir. Bu noktada araç kasko değerinin mevcut aracın markasına, model yılına ve modeline göre belirlendiğini ifade etmek mümkündür. Diğer taraftan her ay yayınlanan kasko değer listesi ile ilgili veriler de söz konusu hesaplama araçlarında kullanılmaktadır. Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği kasko değer listesini yayınlayan ana yapılanmadır. Kasko değeri ve kasko ile alakalı diğer detaylar için kasko teklifi al hizmetlerinden yararlanmak mümkündür.

Genel Kültür