Balon Balığı Avcıları Rekor Para Kazanıyor

Balon Balığı Avcıları Rekor Para Kazanıyor

Balon Balığı Avcıları Rekor Para Kazanıyor!

Yıl başında açılan başvuruda, Antalya’nın istilacı balon-kirpi balığına destek amacıyla şimdiye kadar balıkçılardan yakalanan 16 bin 24 balık için 164 bin lira ödeme yapıldı. Balon balığı ağırlıklı olarak Antalya’dan satın alınır. Antalya haber sizlere en iyiyi sunuyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Akdeniz ve Ege ekosistemlerini, balıkçılığı ve insan sağlığını tehdit eden kirpi yunuslarıyla mücadelede balıkçılara destek olmaya devam ediyor. Yılın başından bu yana, Türkiye genelinde bakanlığın belirlediği standartlara göre balon balığı yakalayan balıkçılara 16 bin 24 balığa 164 bin lira ödeme yapıldı. En çok alım yapılan Antalya’da balıkçılara 8 bin 954 balon balığı için 75 bin lira ödeme yapıldı.

Avcılar Harekete Geçti!

Kirpi balığı, siyanürden 1.200 kat daha zehirli olan dünyanın en güçlü deniz toksini olan tetrodotoksini içerir ve Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün belirlediği 14 yerden satın alınır. Alımlar kuyruk veya bütün balık teslimatı şeklinde yapılır. Bakanlık, kirpi balıkçılarına Lagocephalus sceleratus için tahıl başına 12,5 lire ve diğer yedi küçük tür için 5 lire ödedi.

Antalya Tarım ve Orman Bürosu Vali Yardımcısı Asım Karabulut, bu yıl 16 bini dolu olmak üzere 1 milyon balon balığı kontenjanı olduğunu vurgulayarak, “Süreç 31 Aralık’a kadar devam edecek. Balık ve balığın derinleşmesi, kapanma süresinin azaldığını belirterek, “Önümüzdeki aylarda sayının artacağını düşünüyoruz” diyen Karabulut, lisanslı balıkçı teknesi olan balıkçıların balon balığı almaktan yararlanabileceğine dikkat çekerek, “Amatör olta balıkçıları tuttukları kirpi balığını karaya çıkarmaları yasaktır.

Balon Balığına Olan Operasyon Sahası Genişliyor!

Balon balıklarının son derece tehlike içerdiği ve Antalya sahillerinde sık sık görülmesi vatandaşları kuşkulandıran gelişmeler arasında bulunuyor. Balon balıklarının son zamanlarda sayısında ciddi oranda artışlar yaşanmış durumdadır. Bu artışlar neticesinde istilacı balon balığına yönelerek Antalya limanlarında operasyonlar düzenlenmiştir. Bu operasyonlar sırasında balon balıkları yakalanıyor. Balıkçılar bu kapsamda güzel kazançlar elde ediyorlar. Antalya Belediyesi tarafından sunulan imkanların her geçen gün daha fazla genişlemesi böylelikle balon balığı avcılarını heyecanlandıran gelişmeler arasında bulunuyor. Antalya son dakika sizlere bu alanda en iyi ve hızlı hizmetleri sunuyor.

Genel Kültür