Biber Gazıyla Kişisel Savunma İmkanı

Biber Gazıyla Kişisel Savunma İmkanı

Biber Gazıyla Kişisel Savunma İmkanı

Saldırılara, gaspa ve tacize karşı kişisel savunma imkanı veren ekipmanların başında biber gazı gelir. İçeriğinde insan sağlığını tehdit etmeyecek kadar göz yaşartıcı ve rahatsız edici bileşenler bulunan biber gazı, belirli oranda kullanıldığında kişisel savunmada etkili sonuçlar vermektedir. Özellikle aşırı biber gazına maruz kalınmadığı ancak etkili biçimde kişisel savunma imkanı tanıdığı durumlarda hayat kurtarıcı bir ekipman haline gelebilir. Bu yüzden günümüzde metropol gibi büyük şehirlerde suç unsuru taşıyan olaylara karşı kendini korumak isteyen kadın, erkek, çocuk, yaşlı herkes biber gazı kullanımını tercih edebilir.

Biber Gazı Silah Sayılır Mı?

Kanunda hangi ekipmanların silah sayılıp hangilerinin sayılamayacağına dair pek çok düzenleme bulunmaktadır. Özellikle biber gazları, hem savunma hem de saldırı amaçlı kullanılabilen bir ekipman olduğu için bu konuda kanunda yer alan düzenlemelere bakmak yeterli olacaktır. Biber gazının bir kişiyi etkisiz hale getirip suç işlerken kullanımı Türk Ceza Kanunu’na göre o suçu nitelikli hale getirmektedir. Bir başka deyişle bir kişi suç işlerken biber gazı kullanırsa, alacağı ceza daha ağır olur.

Öte yandan biber gazının savunma amaçlı kullanıldığı durumlarda silah olarak kabul edilmediği görülmektedir. Bir kadın veya küçük, gasp ve taciz olaylarında kişisel savunma aracı olarak biber gazı kullanırsa bu yönde herhangi bir suç unsuru oluşmamaktadır. Ayrıca savunma amaçlı bulundurulan biber gazına dair bir kısıtlama yoktur. Dolayısıyla kişi yanında biber gazı spreyini kendini savunma amacıyla taşıyorsa, bu ekipman silah sınıfında değerlendirilemez.

Biber Gazı Kör Eder Mi?

Biber gazı spreyinin yol açtığı bazı zararlar olabilir. Özellikle yüksek miktarda biber gazına maruz kalmak kişide astım ataklarını tetikleyebilir veya akciğer ödemine sebep olacağı için sağlık sorunları yaratabilir. Aşırı biber gazına kalmak kör olma riskini taşıyabilir. Bu konuda en güvenilir şekilde savunma yapabilmek için Nato biber gazı spreyi gibi içeriğinde daha az bileşen bulunan spreyler tercih edilebilir. Bu tür biber gazlarının içeriği, saldırganı rahatsız edecek ve saldırı yapmasını önleyecek şekilde hazırlandığı için kör etme gibi problemler yaratmaz.

Biber Gazı Öldürür Mü?

Biber gazının yüksek oranda kullanılması, bazı durumlarda hayati risk yaratabilir. Fakat Jenix biber gazı spreyi gibi savunma amaçlı kullanılan biber gazlarının ölümcül bir etkisi yoktur. Bu nedenle içeriği özel olarak hazırlanmış bu tür biber gazı spreyleri tehlike anında mağdur tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Biber Gazı Nereden Satın Alınır?

İnternet üzerinden biber gazı satışı yapan firmamızı tercih ederek, öldürmeyen ve kör etmeyen etkili biber gazı spreylerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Türkiye çapında müşteri memnuniyeti odaklı hizmet veren Polis Sepeti firmamızın geniş ürün yelpazesi içinde çeşitli biber gazları da vardır. Bu biber gazlarını savunma amaçlı satın alabilir ve metropollerde yanınızda rahatlıkla bulundurabilirsiniz.

Genel Kültür