Çocukların Ne Kadar Spora İhtiyacı Var

Çocukların Ne Kadar Spora İhtiyacı Var

Çocukların Ne Kadar Spora İhtiyacı Var?

Egzersiz yapmak, herhangi bir spor dalı ile ilgilenmek ve düzenli olarak bunları yapmak hem beden açısından sağlıklı hem de koordinasyonu doğru sağlamak açısından önem taşır. Bebeklik gelişimini tamamlamış 6 yaş üzeri çocuklarda herhangi bir sporu günden en az bir saat boyunca yapmak, gelişimi açısından çok büyük fayda sağlar. Sadece beden olarak değil, aynı zamanda hızlı düşünme, daha koordineli olabilme, disiplin ve bunlara benzer daha birçok yeteneğini geliştirmesine yardımcı olur. Çocukların haftanın belirli günlerinde koşuyor olması veya bisiklete binmek gibi kardiyo egzersizleri yapması, kemikleri güçlendirici etki taşıdığından oldukça tercih edilen sporlar arasında yer alır.

Tüm gün televizyon izleyen veya bilgisayar, telefon ve tablet gibi elektronik eşyalarla büyüyen çocuklar, sokağa çıkıp oyun oynamak ve aktivitelere katılmak konusunda sorunlar yaşıyor. Eğer çocuğunuzu daha ilkokul çağında spor alışkanlığı kazandırır ve düzenli olarak bunu yapmasını sağlarsanız, zamanla sevdiği egzersizi bulacak ve bunu kendi isteği ile severek yapacaktır. Daha da küçük yaşlara inilecek olursa, 3 ile 5 yaşları arasındaki çocukların gün içerisinde aktif olarak bedensel hareketlilik içinde olmaları, hem iletişimlerini güçlendirecek hem de takım oyunlarına karşı alışkanlık kazandıracak.

Toplu oyunlar, ekip çalışmaları ve amatör yarışmalar çocukları hırslandıran, güvenmeyi öğreten ve başarı ile başarısızlık arasındaki farkı algılamasını sağlayan aktivitelerdir. Düzenli olarak bir spor dalına kayıtlı olup, onu belirli bir takvim ile gerçekleştirmesi, beraberinde sağlıklı bir beden sağlarken, disiplinli olmayı ve kurallara uymayı da öğretecektir. Futbol, basketbol, hentbol ve voleybol gibi organize sporlar, bu anlamda tercih edilebilecekler arasında yer alır.

Çocuğunuzu bir aktiviteyi yapması için zorlamak yerine, onun seveceği sporları bulmanız daha doğru bir seçim olur. Yaratıcı, sanatsal tarafı ağır basan bir çocuğunuz olsa bile, onunla birlikte kaslarını güçlendirici ve temiz hava alabileceği doğa yürüyüşleri organize edebilirsiniz. Her ne olursa olsun, sağlıklı egzersizler kemik gelişimleri için büyük önem taşır. Her çocuğun gelişim sürecinde mutlaka belirli bir spor olmasa da, düzenli aktivite içinde yer alması önemlidir.

Bu konu ile ilgili bir uzman görüşü alarak çocuğunuzu, seveceği bir spor dalına veya fitness egzersizlerine başlatabilirsiniz. Bununla ilgili farklı görüşler ve bakış açıları için bu alanda profesyonel olan Burak Kulaksız ile görüşebilir ve onunla çocuğunuzun spor yaşamını planlayarak, daha sağlıklı gelişmesine büyük katkı sağlayabilirsiniz.

Spor