Deriye Tek Dokunuşla İyileşme Sağlayan Nanoçip Geliştirildi

Deriye Tek Dokunuşla İyileşme Sağlayan Nanoçip Geliştirildi

Halime Serinçay

Nanoçip teknolojisi, vücudumuzun iç kısmında bulunan bir yaraya, bir elektrikli cihaz yardımıyla deri üzerinden elektrik vererek, yaranın birkaç güne iyileştirilebileceğini vadediyor.

Bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi gelen bu uygulamaya Doku Nanotransfeksiyonu (TNT) adı veriliyor. Şimdilik sadece fareler ve domuzlar üzerinde denenmiş olsa da, elde edilen ilk bulgular vücutta doku ve organların yenilenmesinde kullanılabilecek bir araç olabileceğinin sinyallerini veriyor.

Ohio Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı tarafından prototipi geliştirilen cihaz, deri üzerinde duruyor, yoğun bir elektrik alan kullanarak, spesifik genlerin dokunun daha iç kısımlarına iletilmesine olanak veriyor. Bu genler, vücudun herhangi bir yerinde kullanılabilecek yeni tipte hücreler üretilmesini sağlıyor.

Araştırmacılardan Chandan Sen, bu yeni nanoçip teknolojisi sayesinde, zarar görmüş organların onarılabileceğini belirtiyor.

Hayvan testleri esnasında, araştırmacılar TNT tekniğini kullanarak, zarar görmüş bacağın dış kısmındaki hücreleri yeniden programlayıp, bu hücrelerin damar hücreleri haline dönüşmesini sağladılar.

Çalışma sürecinde, ilk hafta bacakta aktif kan damarları oluşmaya başladığı ikinci hafta ise zarar görmüş bacağın tamamen kurtarıldığı gözlemlendi.

Ayrıca, aynı TNT tekniği ile, laboratuvarda üretilmiş sinir hücreleri kullanılarak beyni zarar görmüş farelerin felçten kurtulması da sağlandı.

Bu teknoloji ile sadece bir dokunuşta deri hücrelerini herhangi bir organa dönüştürebildiklerini ifade eden araştırmacılar, bu gelişmeyi hayal etmesi zor fakat %98 oranında başarılı olarak nitelendiriyorlar.

TNT teknolojisi; deri üzerinde yer alan, yaklaşık bir kol düğmesi büyüklüğünde olan nanoteknoloji bazlı çip kısmı ve dokunun alt kısımlarına etki eden biyolojik kargo kısmı olmak üzere iki bileşenden oluşmaktadır.

Çip, zararsız elektrik akımı vererek biyolojik kargonun hücre zarlarının içerisine etki etmesini sağlıyor ve çip daha sonra istenirse çıkarılabiliyor.

Araştırmacılara göre bu işlem bir saniyeden daha kısa sürüyor. Bu işlemde kullanılan hücreler zaten hastaların vücudunda halihazırda bulunan hücreler olduğu için (yani dışarıdan bir hücre hasta vücuduna verilmediği için) immün cevap riski meydana gelmiyor. Bu da TNT teknolojisinin klinikte tercih edilmesi olasılığını artırıyor.

Bu çalışmalar ile henüz yolun başında olduklarını belirten araştırmacılar, insan deneylerine önümüzdeki yıl başlamayı planlıyorlar.

Araştırmanın sonuçları Nature Nanotechnology dergisinde yayımlanmıştır.

Yöntemin çalışma prensibini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.