Dünya 2030 Yılında Google’ın Etrafında mı Dönecek?

Dünya 2030 Yılında Google’ın Etrafında mı Dönecek?

Mert Ali ÖZEL

2030 yılının yılbaşı sabahında uyandığımızda, dışarıdaki dondurucu soğuğa rağmen odamız tam istediğimiz sıcaklıkta olacak çünkü yapay zekaya sahip termostat uygulaması Nest, bizim için en uygun sıcaklığı ayarlamış olacak. Peki Nest, üç yıl önce hangi firma tarafından 3 milyar dolara satın alındı?

Tabii ki Google. [1] 2030 yılına tekrar döndük ve sürücüsüz taksi evimizden bizi alıp doğruca iş yerimize ulaştırdı. Peki iş yerimizin yerini bulabilen sürücüsüz taksinin yapay zekasını kim programladı? Tabii ki navigasyon uygulaması Waze’i satın alan Google.

2030 yılına tekrar gidelim. Şehrinizin caddelerinde dolaşıyorsunuz, ancak hava soğuk ve ısınmak için bir fincan kahveye ihtiyacınız var. Gözlüğünüz havanın soğuk olduğunu ve aynı zamanda kahve içmeye ihtiyacınız olduğunu da anlayabiliyor. Bunun yanında, gözlüğünüz arkadaşlarınızın önerdiği kafenin yerini de bildiğinden siz daha oraya ulaşmadan kahve siparişinizi veriyor ve kafeye girdiğiniz gibi sıcacık kahvenize kavuşmuş oluyorsunuz. [2]

Peki tüm bunlara sahip olan gözlük hangi firmaya ait olmalı? Sanırım cevabı biliyorsunuz.

Gelecekte Google Glass*

Dünyamız 20 yıl içerisinde, “her şeyin interneti” ile birlikte tamamen birbiriyle bağlantılı hale gelecek. Nesnelerin sahip oldukları sensörlerden aldıkları veriler, bulut ortamında toplanacak ve bu bilgiler ise, programladığımız yapay zekalar tarafından yönetilecek.

Bu kadar bilginin toplanması, yorumlanması ve eyleme geçirilmesi, gelecekte enerjinin daha verimli kullanılması, zaman kayıplarının azaltılması ve yaşamımızın daha kaliteli hale getirilmesini sağlayacaktır. Peki Google’ın sahip olduğu bu teknoloji ne kadar güvenilir olacak?

Dijital dünyanın gelişmesi, gelecekte tüm sektörlerde “Büyük Kazanan” akımını oluşturacaktır. Tüm sektörlerde en büyük güce sahip firmalar çoğunluğu elinde tutacak. Günümüzde buna örnek olarak sosyal medyadan Facebook ve Twitter’ı örnek verebiliriz. Facebook 1.86 Milyar kullanıcıya sahip iken en büyük rakibi Twitter ise sadece 319 Milyon kullanıcıya sahiptir. Arama motorlarında ise, Google %65’lik oranı tek başına elinde tutmaktadır ve bu iki firma şu an sektörlerinin büyük kazananı olmayı başardılar. [3]

Büyük kazanan firmaların sahip oldukları güç, tahmin edebileceğinizden daha fazla. Eğer Google’ı, kendi internet sitenizde eleştirirseniz, Google isterse sizi ‘banlama’ yetkisiyle arama motoru sonuçlarından kaldıracaktır ve hiçbir ülkede bu duruma karşı çıkabilecek bir yasa da bulunmamaktadır. Peki gelecekte her alanda karşımıza çıkacak bu firmanın bu kadar güce sahip olması ne kadar güvenli olacak?

Tabii bu incelemeye baktığımızda Google’ın kötü güçlere sahip bir firma olduğu varsayılamaz. Büyük kazanan etkisi devam ettikçe Google’ın kendi sektöründe kaybedeceği tahtı bir başka firma devraldığında, o da bu denli büyük güçlere sahip olacaktır. Dijital dünyanın yaşamımıza katacağı güzelliklerin yanında, gizlilik ve güvenlik endişeleri gelecek çağımızın en büyük sorunu olacaktır.