Elon Musk Starlink için tarih verdi, geri sayım başladı

Elon Musk Starlink için tarih verdi, geri sayım başladı

Küresel bir internet ağı kurmak için geçen yıl harekete geçen SpaceX, Starlink ismini verdiği yeni projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. İlk onayı geçen yılın mart ayında alınan proje için, SpaceX CEO’su Elon Musk Starlink için tarih verdi.

SpaceX CEO’su Elon Musk Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Falcon 9 roketinin donatılacağı 60 internet uydusunun fotoğrafını takipçileriyle paylaştı. Uydular hakkındaki yeni bilgileri de bu paylaşımıyla birlikte duyurdu. Musk, fırlatma zamanı ile ilgili de bilgi verdi. Şimdilik 15 Mayıs’a işaret eden Musk, bu tarihin değişken olabileceğine de dikkat çekti.

SpaceX’in esas hedefi 2020 yılına kadar dünya yörüngesini yaklaşık 11 bin Starlink uydusuyla donatmak. Bu sayede gezegenlere yüksek hızlı internet erişimi sağlanacak.

10 milyar dolarlık bu proje kapsamında SpaceX, 2019 ve 2024 yılları arasında iki aşamada uyduları uzaya gönderecek. Dünya’nın 1150 ile 1325 km üzerinde dolaşacak olan bu uydular 1 Gbps bağlantı sunacak.

SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell yaptığı açıklamada attıkları bu ilk adımının dünyayı birbirine bağlayacak çok önemli bir adım olduğunu belirtti. Önlerinde hala çok uzun bir yol olduğunu söyleyen Shotwell, özellikle internete bağlanma konusunda sıkıntı yaşayan toplumların sorunlarının bu şekilde çözülmesini hedeflediğini dile getirdi.