Endodonti Bölümü Nedir? Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Endodonti Bölümü Nedir? Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Kanal tedavisi, dişin merkezindeki küçük, iplik şeklinde olan dokunun, yani dişözünün çıkarılma işlemine verilen isim olmaktadır. Hasar gören, hastalanan veya ölen diş özü çıkarıldığında, geriye kalan boşluk önce temizlenir daha sonra diş formatında şekillendirilerek tekrar doldurulmaktadır. Bu işlemle kök kanalı kapatılmaktadır. Kanal tedavisi ve diğer birçok diş tedavisi Tuzla diş hastanesi hizmet vermektedir.

 Kanal Tedavisi Nedir?

 Geçmiş yıllarda hastalanan ya da zarar gören dişler çekilmek zorunda kalmaktaydı ancak gelişen teknoloji sayesinde, kanal tedavisi işlemi ile kaybedilecek durumdaki dişler kurtarılır hale gelmektedir. Kanal tedavisi yapılması esnasında işlemlerin hızlıca yapılarak hastanın en az süre içerisinde olumsuz etkilenmesini engellemek için oldukça fazla avantajlı olan kanal tedavisi Tuzla diş hastanesi tarafından başarılı şekilde uygulanmaktadır.

 Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Kanal tedavisi enfekte olmuş ya da çürümüş dişlerin kurtarılması için uygulanan bir işlem olmaktadır. Ağız ve diş sağlığı yanı sıra sağlık bütünlüğünün korunması için her bir diş oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Kanal tedavisi sırasında dişin sert dokusunun içindeki kök kanalı olarak adlandırılan doğal boşlukta bulunan yumuşak doku olan pulpa ile diş siniri çıkarılmakta daha sonra dişin içi temizlenmesinin ardından açılan boşluk doldurulmaktadır. Dişten çıkarılan diş siniri diş sağlığı ve işlevi için önemli olmamakta fakat kişinin şiddetli ağrı çekmesinin önüne geçmektedir. Sadece sıcak ve soğuk algısı için kullanılan duyusal bir sinir olma özelliğinin yanı sıra kişiye şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Eğer tedavi gerçekleştirilmez ise dişi çevreleyen dokunun enfeksiyon kapması ile birlikte apseler oluşabilmektedir.

 Endodonti Bölümü Nedir?

 Endodonti anabilim dalı, diş pulpası ya da diş özü olarak tanımlanan dişin iç kısmındaki damar ve sinir gibi dokuların yanı sıra dişin kendisini çevreleyen dokularda oluşan hastalıkların tanı ve tedavisiyle ilgilenen bir diş bölümü olmaktadır. Kanal tedavisi işlemine bakan endodonti bölümü oldukça fazla önem teşkil etmektedir. Uzmanlık gerektiren bir dal olan endodonti bölümüne ilişkin tüm tedavi ve teşhisler Tuzla diş hastanesi bünyesinde hizmet vermektedir. Diş için oldukça zararlı olan ve hastaya ciddi rahatsızlık veren diş tedavisi için erken muayene oldukça fazla önem teşkil etmektedir.

Sağlık