Kan Şekeri Seviyenize Göre Renk Değiştiren Biyoalgılayıcı Dövme

Kan Şekeri Seviyenize Göre Renk Değiştiren Biyoalgılayıcı Dövme

Faruk Emre

MIT ve Harvard’daki bir araştırma takımı, oldukça merak uyandıran alternatif bir algılayıcı geliştirdiler. Özel mürekkep kullanarak, kan şekeri düzeyinize göre renk değiştiren biyoalgılayıcılı bir dövme ortaya çıkardılar.

Tip 1 veya Tip 2 diyabet hastaları, kan şekeri seviyesini her daim bilmek zorundadır. Bunu bilmek için normalde insanlar parmaklarını özel bir cihazla deliyor ve test şeridine küçük bir damla kan damlatıyor ancak bu işlem çok vakit almakla birlikte, pek hoş bir işlem de sayılmaz. Cildin hemen altına implante edilen, devamlı olarak kan şekeri düzeylerini ölçen ve harici bir aygıta bilgi gönderen bir cihaz mevcuttur.

Şu anda DermalAbyss mürekkebi olarak bilinen ürünü kanıtlama çalışmaları hala devam etmektedir fakat ürün henüz kullanılabilir durumda değildir. Bu ürün sayesinde kan dolaşımınızdaki sodyum, glikoz konsantrasyonu ve pH seviyesi gibi değerler takip edilebilir. Çok fazla glikoz tespit edildiğinde mürekkebin rengi kahverengi, çok fazla sodyum tespit edildiğinde ise yeşil olur. Bu renkler sadece UV ışık altında gözükmektedir. Mor ve pembe renkler değişen pH seviyesini göstermektedir.

Araştırma takımı “DermalAbyss mürekkebi, vücudun yüzeyinin interaktif bir görüntü olarak kullanıldığı biyolojik bir ara yüzeye yeni bir yaklaşım getiriyor.” açıklamasında bulundu.

Gerçekte bu mürekkep direk olarak sizin kan dolaşımınıza bağlı değildir, aslında mürekkep hücrenin etrafını çevreleyen interstisyel sıvıyı gözlemler. Su, iyonlar, tuz, şeker, yağlar, aminoasitler ve hormonlar gibi küçük moleküller kılcal damarlar boyunca bu sıvı içerisinde sürekli yol alırlar.

Şu ana kadar bizim cilt yapımıza en çok benzeyen domuz derisinde denemeler yapıldı. Bu denemelerde mürekkep istenen sonuçları verdi ancak hastalara uygulanabilir olup olmadığını görmek için insanlarda da denemek gerekmektedir. İnsanların mürekkebe karşı alerjisi var mı, teknoloji zamanla bozulacak mı gibi sorular da hala cevap bulmayı bekliyor.

Yine de şunu söylemekte bir sakınca yok. Bu mürekkep bir süredir çözülememiş olan bir soruna yeni ve zarif bir bakış açısı sunuyor. Bundan sonrası zamana kalmış. İlk başta dövmenin yapılışı rahatsızlık verse de, yapıldıktan sonra sizin biyolojik bir parçanız haline geliyor.

Araştırmacılar, dövmenin kullanıcının istediği herhangi bir şekle dönüşebileceğini belirtti. Bu yüzden her kullanıcı kendine özgü geleneksel bir dövmesi olabilecek.

Araştırmacılar “ İnsan cihaz simbiyozisini kucaklamak için, biyoteknoloji şirketlerinin ve cilt profesyonellerinin birleşeceğini öngörüyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Kaynak: hermakale.com

Teknoloji