Nem Giderme Nedir? Nasıl Yapılır?

Nem Giderme Nedir? Nasıl Yapılır?

Nem, aldığımız havanın içerisinde bulunan su miktarı olarak bilinmektedir. Nem insan sağlığı için önemli bir yere sahiptir, az veya fazla seviyede olması da zararlı bir durumdur. Ortalama nem oranı %40, %60 oranında olmalıdır. Nem giderme nem oranı ortalamadan yüksek seviyede olan ortamlar için uygulanan bir yöntemdir. Nem giderme cihazı ile yapılan uygulama ile nem oranı normal seviyeye düşürülür.

Nem Giderme Cihazı

Nem giderme cihazı nem oranının yüksek olduğu bölgelerde, nemin istenilen seviyeye indirilmesini sağlayan bir cihazdır. Nem giderme cihazının üzerinde bulunan higrostat özelliği kullanılarak nem oranı kontrol edilebilir ve istenilen seviyeye getirilebilir. Nem giderme cihazı inşaat sektöründe, evlerde, iş yerlerinde, müzelerde, depolarda, arşivlerde, yüzme havuzlarında, fitness merkezlerinde, sağlık merkezlerinde, mahzenlerde,  korozyon korumasında ve su arıtma/dolum tesislerinde kullanılabilmektedir.

Nem Giderme Nasıl Yapılır?

Nem giderme uygulaması nem giderme cihazı aracılığıyla son derece kolay bir şekilde yapılmaktadır. Nem giderme işleminde kullanılan cihazlar bu iş için en iyi çözümü sunan, profesyonel cihazlardır. Nem giderme özellikli bu cihazların üzerinde bulunan higrostat seviyesi ile nem oranı istenilen orana çekilmektedir. Nem giderme cihazları ortamda bulunan nemli havayı cihaz içine alarak, soğutulmuş yüzeye temas ettirmektedir. Nemli hava yoğuşturularak dışarı temiz ve kuru bir hava olarak verilmektedir.

Nem Gidermenin Önemi

Nem her ortamda bulunan bir unsurdur. Fakat insan sağlığı için asıl önemli olan, nem seviyesinin yeterli seviyede olmasıdır. Ortamdaki nem seviyesi eğer %60 oranının üzerinde ise nem giderme işlemi uygulanmalıdır. Bu işlem sayesinde nem olması gereken orana indirilecektir. Nem oranının yüksek seviyede olması rutubet oluşumuna yol açacağı için nemin normal olarak belirtilen seviyeye indirilmesi sağlık için son derece önemlidir.

Nem Giderilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nem giderme uygulaması esnasında titiz bir şekilde hareket edilmelidir. Öncelikle nemi meydana getiren faktöre bakmak gerekmekte, tespit edildiğinde nem alma işlemi de daha etkili olacaktır. Nemin olduğu bölgeye nem alma makinesini doğru bir şekilde yerleştirerek sadece birkaç saat içerisinde nem alma işlemi uygulanabilir.

Genel Kültür