Roger Federer Hayat Hikayesi

Roger Federer Hayat Hikayesi

Roger Federer Hayat Hikayesi

Roger Federer, 8 Ağustos 1981’de İsviçre’nin Basel kentinde doğdu. Babası Robert Federer, birfarmasistti ve annesi Lynette Federer ev hanımıydı. Federer, ailesinin yardımıyla küçük yaşta tenis oynamaya başladı ve çocukluğunda diğer sporlarla da ilgilendi. Federer, yedi yaşındayken ilk tenis turnuvasına katıldı ve sekiz yaşında İsviçrede kendi yaş grubunda birinci oldu. 12 yaşındayken İsviçre Tenis Federasyonu tarafından desteklenmeye başlandı ve 1996’da Milli Tenis Merkezi’ne katıldı. grandpashabet

1988 Yılı Dönüm Noktası Oldu

1998 yılında profesyonel olan Federer, 2001 yılında ilk ATP turnuvasını kazandı. 2003 yılına kadar kariyerinde hiç Grand Slam turnuvası kazanmayan Federer, bu yılın Wimbledon finalinde Mark Philippoussis’i mağlup ederek ilk Grand Slam şampiyonluğunu kazandı. Federer, kariyeri boyunca 20 Grand Slam turnuvası kazandı ve bu alanda rekor sahibi. Ayrıca, 310 hafta boyunca dünya bir numaralı tenisçi olarak kaldı.

Federer, tenis tarihindeki en büyük isimler arasında sayılıyor ve birçok insana ilham kaynağı oldu. Ayrıca UNICEF ve Roger Federer Vakfı’yla yaptığı hayırsever çalışmalar ile de tanınıyor. 2010 yılında Mirka Federer ile evlenen Roger Federer’in, çiftinin iki kızı ve iki oğlu var. Roger Federer, kariyeri boyunca birçok başarıya imza atarak tenis tarihindeki en büyük isimlerden biri haline geldi ve hayırsever çalışmalarıyla da takdir topladı. Ailesine ve tenise olan sevgisi, her zaman Federer’in hikayesinin bir parçası oldu. Onun eşsiz yeteneği ve benzersiz zarafeti, tenis camiasında büyük hayranlık uyandırdı ve gelecekte de tenis dünyasındaki yeri hep özel olacak.

Spor