Sanayi sektörü hisselerinde işlem hacmi artış trendinde

Sanayi sektörü hisselerinde işlem hacmi artış trendinde

Geride bıraktığımız günde Bist100 endeksi %2.11 oranında değer kaybederek 1517,86 puandan kapattı. Toplam işlem hacmi 39.3 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi işlem hacmi 5.3 milyon TL’ye kadar gerilerken sanayi endeksi işlem hacmi ise 23.6 milyon TL seviyesine yükseldi. Yurtiçi hisse piyasalarına henüz anlamlı bir yabancı girişi oluşmadığı için bankacılık sektöründe işlem hacimleri zayıf kalmaya devam etmekte. Buna karşılık endeksin lokomotifi görevini alan sanayi sektörü hisselerinde işlem hacmi artış trendinde bulunmaya devam ediyor.

Dün en çok kazandıran sektör ise %3.86 ile ulaştırma oldu. Özellikle küresel ölçekte havacılık sektör hisselerinde sert yükseliş hareketleri gözlendi. Sektöre yönelik pozitif fiyatlamaların temel nedenleri olarak İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, 21 Haziran’a kadar tüm sosyal kısıtlamaları kaldırmaya yönelik dört aşamalı planını açıklamasının yanında seyahat kısıtlamalarını da gözden geçireceğini ve değişiklikleri 12 Nisan’da açıklaması gösterilebilir. Korona virüs önlemleri çerçevesinde seyahat
kısıtlamaları nedeni ile en kötü etkilenen sektör ulaştırma olmuştu. Yeni dönemde aşılama hızının ivme kazanması ve bu paralelde küresel ölçekte vaka sayılarında azalma görülmesi sonucu olumlu gelişmelere ilk ve en net pozitif tepkiyi veren sektörün ulaştırma (havacılık) olması oldukça normal.
Küresel piyasalarda ise karışık bir seyir hakimdi. Satış baskısının daha çok teknoloji hisseleri üzerinde yoğunlaştığını gördük. Bu sayede Nasdaq %0.50 değer kaybı ile 13.465 puandan kapandı. Güne sert satışlar ile başlayan Dow Jones ve S&P500 endeksleri ise Powell’ın enflasyon endişelerini hafifleten konuşmasının ardından günü hafif artıda kapattılar.

Avrupa tarafında da gösterge endeks Stoxx Europe 600 %0,42 azalarak 411,32 puan seviyesine geriledi. Global çapta FED Başkanı Powell’ın Senatonun Bankacılık Komitesinde gerçekleştirdiği
sunum takip edildi. Powell, ekonomi, istihdam ve enflasyon hedeflerinden çok uzak olduklarını, yalnız gelişmelerin yılın ilerleyen dönemlerinde daha iyi bir görünüme işaret ettiğini kaydetti. Aşı konusundaki ilerlemenin normal aktiviteye geri dönülmesini hızlandıracağını belirterek FED’in tahvil alım programının mevcut seviyesinde devam edeceğini vurguladı. Son dönemde ABD tahvil getirilerinde oluşan yükselişe yönelik de piyasaların sağlam ve nihayetinde tam bir iyileşme yaşayacağına
dair güven göstergesi olduğunu yineledi. Açıklamalar piyasaların beklentisi doğrultusunda aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programının ve faiz oranlarının yakından gelecekte değişmeyeceğine yönelik beklentileri destekler nitelikteydi.

Powell’ın bugün de Temsilciler Meclisi’nin Mali Hizmetler Komisyonu’na sunum yapacağını söyleyelim. Söylemlerinde herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Yeni günde veri akışının yoğun olmadığını görmekteyiz. Almanya tarafında geçtiğimiz yılın dördüncü çeyrek büyüme verisi geliyor. Piyasa beklentisi ekonominin yılı %2.9 oranında daralma ile kapatacağı yönünde. ABD tarafında ise yeni konut satışları ve ham petrol stokları verisi takip edilecek.

 

 

 

Kaynak: ayniblog.com

Ekonomi