Şok Dalga Tedavisi Mi Yoksa Mutluluk Çubuğu Taktırmak Mı?

Şok Dalga Tedavisi Mi Yoksa Mutluluk Çubuğu Taktırmak Mı?

Sertleşme sorunu genelde yaş ilerlemesi ile ortaya çıkan bir sorun gibi görünse de genç yaşlarda da ortaya çıkabiliyor. Türkiye’de kırk yaş üzeri erkeklerde sertleşme sorunu yüzde otuz beşlerde iken bu sorun altmış yaş üzeri erkeklerde yüzde yetmişe çıkıyor. Ereksiyonu sağlayabilme ve devamını getirebilme bir erkek için vazgeçilmez olmasına karşın bunun tedavisi için doktora başvuru oranı yüzde onları geçmemektedir. Birçok nedeni ve birçok tedavi yöntemi olan sertleşme sorununda cerrahi operasyonlardan önce uygulanabilecek bir yöntem olan şok dalga tedavisi hastanede yatış gerekmeden ayakta uygulanan bir tedavi yöntemidir. Şok dalga tedavisi ilk olarak kalp yetmezliklerinde kullanılmıştır. Daha sonra kalp damarlarıyla benzerlik gösterdiği tespit edilen penis damarlarındaki sertleşme sorunu için kullanılmaya başlanmıştır.

 Şok Dalga Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 Şok tedavisinde penis damarları düşük yoğunluklarla uyarılarak penise giden kan miktarının sürekli ve kalıcı şekilde artması sağlanır. Dolayısıyla damarsal kaynaklı sertleşme problemini tedavi eder. En büyük avantajı geniş bir kitleye uygulanabilir ve hastalarda kalıcı sonuçlar sağlar. Şok dalga tedavisi ilaç alan ancak kalıcı bir çözüm isteyen tüm hastalara uygulanabilir. Ancak kalp krizi geçirmiş, yüksek tansiyonu olan, şeker hastası olan, sigaraya veya kiloya bağlı sorun yaşayan hastalara önerilmez. Yöntemin herhangi bir yan etkisi yoktur. Hasta işlem sırasında ağrı hissetmez. Tedavi üç aşamada uygulanır. İlk üç hafta iki seans olarak şok verilir, sonraki üç hafta dinlenme süresi olup son üç haftada ise haftada iki kez tedavi uygulanır.

 Şok Dalga Tedavisi mi Yoksa Mutluluk Çubuğu mu ?

 Şok dalga tedavisinden sonuç alamayan hastalar için uygulanabilecek bir yöntem olan mutluluk çubuğu sertleşme sorunun da son aşamadır. Aynı zamanda kesin çözümdür. Mutluluk çubuğu penis içine yerleştirilen bir cihazdır. İktidarsızlık sorunu olan erkeklerin ereksiyon olmasını sağlar. Cerrahi bir operasyon gerektirir. Penis içindeki süngerimsi doku yarı sert ya da şişirilebilir iki silindir ile değiştirilerek işlem uygulanır. Şok tedavisinde ağrı yokken, mutluluk çubuğu ameliyat gerektirdiğinden ağrılı ve iyileşme sürecide daha uzundur. Şok dalga tedavisinde risk bulunmazken, mutluluk çubuğu ameliyatı sonrası en büyük risk enfeksiyon riskidir. Mutluluk çubukları çeşitlerine göre bazı kullanım zorlukları yaşatabilirken şok tedavisinde böyle bir risk bulunmaz. Ancak tüm risklerine karşı ilaç tedavisinden ve şok dalga tedavisinden yanıt alamayan hastalar için mutluluk çubukları en son çare olmakla birlikte, cinsel yaşamın sürdürülmesi adına tek çözüm yoludur.

Sağlık