Tahvil faizlerindeki yükseliş fiyatlamaların ana odağında

Tahvil faizlerindeki yükseliş fiyatlamaların ana odağında

Düne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi gün içinde 1,569 seviyesine kadar yükselse de haftanın ilk işlem gününü 1,550 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 34.2 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, endekse dahil olan 36 hisse değer kazandı, 62 hisse ise değer kaybetti. Güne başlarken Dolar/TL 7.02 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli piyasalarda pozitif bir seyir izleniyor.

Küresel çapta tahvil faizlerindeki yükseliş piyasa fiyatlamalarının ana odağı olmaya devam ediyor. Dün ABD teknoloji şirketleri buna bağlı olarak sert satışlarla karşılaşırken, döngüsel sektörler daha güçlü performans gösterdi. Nitekim, Tesla %8, Apple ve Amazon %2, Nasdaq %2.5 değer kaybederken, Dow Jones pozitif tarafta kapandı. ABD 10 yıllık tahvil faizi %1.37 seviyesine yükselirken, 30 yıllık tahvil faizi son 1 yılın en yüksek seviyesi olan %2.2 seviyesine yükseldi. Öte yandan dün ECB Başkanı Lagarde, finansman koşullarının ekonomiyi destekleyecek düzeyde olup değerlendirebilmek için tahvil getirilerini yakından izlediklerini ifade etti.

Piyasalarda ekonomik toparlanma beklentisiyle yükselen faizlerin yanı sıra ABD mali teşvik paketi gündemi meşgul etmeye devam ediyor. ABD Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi, destek paketini onayladı. Buna göre, paketin hafta sonuna doğru Temsilciler Meclisi’nden geçmesi bekleniyor. Bugün FED Başkanı Powell’ın sunumu takip edilecek. İçeride de Aselsan’ın finansalları bekleniyor.

BIST-100 endeksinin güne pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadede BIST100 endeksi için 1,575-1,600 direnç seviyeleri iken 1,525 destek ve zarar-kes seviyesidir. Endekste 1,575 direncinin aşılması halinde hareket ivme kazanabilir, 1,535 ise ara destek olarak takip edilebilir.

 

Kaynak: idarimerkez.com

Ekonomi