Tenis Nasıl Ortaya Çıktı

Tenis Nasıl Ortaya Çıktı

Tenis günümüzde popülerliğini korumakta olan olimpik sporlar arasında yer almaktadır. Birçok açıdan oynanabilirliği bir hayli zevkli olan tenis fiziksel anlamda da oldukça tatmin edici bir spordur. Hem bir spor ve hem de bir hobi olarak değerlendirebileceğimiz tenis her dönem bazı sporcu isimleriyle özdeşleşmiştir. Birçok farklı milletin önemli gördüğü bu spor küçükten büyüğe her kesim ve yaş gruba için ilgi çekici bulunmaktadır. Peki ya bu spor ne zaman ve nerede ortaya çıktı? Dünya çapında sevenleri aracılığı ile takip edilen tenisin ortaya çıkışı ve global hale gelmesi önemli bir tarihsel süreci ihtiva ediyor. Özellikle belli tarihlerin tenisin gelişiminde mihenk taşı olduğunu belirtmek mümkündür. Bu yazı ile tenis nasıl ortaya çıktı sorusuna cevap veriyoruz.

Tenis iki ya da dört oyunculu oynanan raketli spor dalları arasında yer alır. İlk olarak ne zaman ortaya çıktığı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Bu anlamda diğer spor dalları ile benzerlik gösterir. Ancak tarihsel bulguların işaret ettiğine göre söz konusu spora benzer faaliyetler Antik Mısır’da görülmektedir. Diğer yandan Çin ve Hint kaynaklarında da benzer nitelikte bulgulara rastlanmaktadır. Peki ya tenis nasıl ortaya çıktı? Söz konusu olan bu sporla ilgili elle tutulur bilgiler Fransız keşişleri aracılığı ile edinilmektedir. Tarihsel anlamda 1000’li yılların Fransa’sında manastırlarda oynanan bir oyun olduğu bilinmektedir. O dönem yüksek duvarların içinde ve fileyle kapatılmış alanlarda oynanan bu spora “kort” ya da “kraliyet tenisi” adı verilmekteydi.

Tenis nasıl ortaya çıktı sorusuna verilebilecek cevaplar bu süreçte çeşitlenmiştir. Söz konusu spora ismini veren tenis kelimesinin Fransızca’da “tenetz” sözcüğünden geldiği düşünülmektedir. Kelimenin sözlük anlamı yakalamaktır. Başlarda oyunun elle oynanıyor olması bu teoriyi güçlendirmektedir. İlk oyunların uzun bir süre çıplak elle oynandığı bilinmektedir. Daha sonraki yıllarda oyun oynarken eldiven kullanılmaya başlanmıştır. Yıllar içinde daha da popüler hale gelen bu oyun için en önemli gelişme tenis raketleri oyuna dahil edilmesi ile yaşanmıştır. 1800’lü yıllara rastlayan bu değişiklik bahsi geçen sporun bugünkü halini almasında en önemli gelişme olarak değerlendirilmektedir. Zaman içinde sporun gerçekleştirilmesi için gereken envanter geliştirilerek ticarete intikal edilmiştir Bu sayede sporunun yaygınlaşması daha kolay olmuştur sporun yaygınlaşması daha kolay olmuştur.

Spor