Tenis Sporunda Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir

Tenis Sporunda Kullanılan Ekipmanlar Nelerdir

Tenis sporunda kullanılan ekipmanlar oyunun temelini oluşturan ve oyunun oynanmasını sağlayan ekipmanlardır. Tenis sporu için gerekli ve temel olan 2 adet ekipman vardır. Tenis topu ve tenis raketi müsabakaların, antrenmanların tamamlanması için bulunması gereken ekipmanlardandır. Tenis raketi için yedek olan kordaj ve grip ekipmanları da kullanılmaktadır. Oyuncular için kullanımda olan ekipmanlar da spor içerisinde kullanılmaktadır. Oyuncular için gerekli olan tenis kıyafetleri ve tenis ayakkabısı temel birer ekipmandır. Kadın oyuncular için şort, şort etek, çeşitli yaka tiplerine sahip olan tişörtler ve tenis takımları bulunurken erkek oyuncular içinde şort ve yine çeşitli yaka tiplerine sahip olan tişörtler bulunur. Kıyafetlerin yanı sıra tenis ayakkabısı da oyuncular için temel birer ekipmandır. Tenis ayakkabılarının asıl önemi kort yüzeyi ile uyumlu olması halinde her türlü risk durumunu ortadan kaldırmaktır.

Tenis Müsabakalarında Raket Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Tenis sporunda kullanılacak olan raket için belirli bir tercih yapılmalıdır. Tenis raketlerinin kendilerine özel bir ağırlığı ya da gramajı bulunur. Her yaştan, her seviyeden tenis oyuncusu olmasından dolayı raketin de seviyeye uygun olarak yapılması gerekir. Belirli bir raketi her seviyeden oyuncunun kullanması uygun olmayacaktır. Raket tercihini oyuncular kendi seviyelerine göre ya da kulüp içerisindeki antrenörler yardımı ile yapabilirler.

Tenis Topunun Özellikleri Nedir?

Tenis maçlarında kullanılan tenis toplarının belirli bir özellikleri vardır. Bu özellikler ise yönetmelik tarafınca belirlenen özelliklerdir. Tenis topunun en temel özelliği neon bir renge sahip olmasıdır. Neon yeşil, neon pembe gibi renklerde tenis topu olmasına rağmen en çok tercih edilen tenis topu neon sarı rengindedir. Topun rengi haricinde topun gramajı, topun boyutu ve ölçütleri de oldukça büyük önem taşır. Tenis topunun zıplama yüksekliği ve kabiliyeti, deformasyon yönleri de topun tercihinde öne çıkmakta olan özellikler arasında bulunuyor. Tenis toplarındaki özellikle ve ölçütleri Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından belirlenen özelliklerdir. Sarı renk tercih edilmesindeki sebep ise topun oyuncular ve izleyiciler tarafından daha rahat fark edilmesinin sağlanmasıdır. Ayrıca top tercihlerinde kalitelerine göre de 3 kategoriye ayrılan toplar bulunmaktadır.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Spor