Üç boyutlu yazıcıdan çalışan kalp yaptılar

Üç boyutlu yazıcıdan çalışan kalp yaptılar

Üç boyutlu baskıyla üretilen silikon kalp, gelecek için ümit veriyor!

Zürih’teki ETH üniversitesinden bir grup araştırmacı, kanı gerçek kalp gibi pompalayabilen silikon bir kalp ürettiler. Bu gelişme, gelecekte en hayati organ olan kalbin yerine geçebilecek bir alternatif için çalışmaların başlaması anlamına gelebilir. 

Kalp son derece karmaşık bir kas yapısına sahip bir organ. Birçok odacıktan, pompa ve kapakçıktan oluşan kalbe alternatif olacak bir cihazın mühendisliğini yürütmek de çok zor. Vücudun kabul ettiği maddelerden olan silikon, üç boyutlu baskıyı da destekliyor.

Şu anki kan pompaları, bir kalp bağışı gelene kadar beklemeye izin veriyor Ancak pompa mekanizması, “hasta üzerinde bazı sonuçları olduğu varsayılan” fizyolojik nabzı içermiyor. Bu yüzden yapay kalbin üretilmesi bir devrim olabilir. ETH’ye göre dünya üzerinde yaklaşık 26 milyon kişi, kalp yetmezliği sorunu yaşıyor ve kalp bağışları yeterli değil.

Gelişmeler doğru yönde olsa da henüz çalışır hale gelmekten çok uzak. Kalp test koşulları altında 80 BPM’yi (bir miktar artırılmış dakikadaki ortalama atış) sadece 3.000 atış için koruyabiliyor. Yani yapay kalp şu an sadece 1 ile saatin üçte dördü kadar çalışıyor.