Yapay Zeka, Artık Daha Önce Hiç Duyulmamış Sesler İcat Ediyor

Yapay Zeka, Artık Daha Önce Hiç Duyulmamış Sesler İcat Ediyor

H. İlker KAYA

Araba sürmenin, kanser tespit etmenin ve masa oyunlarında bizi alt etmenin yanı sıra, yapay zeka gerçek aletlerden alınan örneklerle birleştirilen bazı gelişmiş matematiksel ifadeler sayesinde şimdiye kadar hiç duyulmamış yeni sesler üretiyor.

Uzun zaman önce, bu yeni seslerin bazılarını radyonuzdan yayılırken duyabilirdiniz. Sorumlu araştırmacılar ise müzisyenlerin çalışması için bilgisayarlar tarafından türetilen neredeyse sonsuz farklılıkta enstrümanlar geliştirmeyi umut ettiklerini söylüyorlar. 

Yeni sisteme NSynth adı verildi ve Google’ın yapay zeka ekibinin  küçük bir parçası olan Google Magenta adlı bir mühendislik ekibi tarafından geliştirildi. Google Magenta ekibi, “Doğrudan verilerden öğrenen NSynth, sanatçılara tını ve dinamikler üzerinde sezgisel kontrol ve elle ayarlanmış bir sentezleyiciyle üretmek zor veya imkansız olan yeni sesler keşfetme olanağı sunmaktadır.” diye açıklıyor.

Aşağıda, bir kaç NSynth örneğini kontrol edebilirsiniz.

NSynth, yaklaşık bin farklı enstrümandan örnek alır ve bunların iki tanesini son derece sofistike bir şekilde harmanlar. Birincisi, yapay zeka programı her enstrümanın sesli özelliklerini tanımlamayı öğrenir ve böylece bu sesleri yeniden üretir.

Bu ayrıntılı bilgi, daha sonra aletlerin bir karışımı gibi gelmeyen bir enstrüman karışımı üretmek için kullanılır – seslerin özellikleri, çoklu seslerin eşleşmesinden başka, tek bir yeni enstrüman gibi görünen bir şey yaratacak şekilde ayarlanır. Dolayısıyla birlikte bir flüt ve keman çalmak yerine, ikisinin arasında bir yerde, yepyeni, algoritma yönlendirmeli bir dijital enstrümana sahipsinizdir. Son sesteki flüt ve kemanın, ölçüsü müzisyene kalmıştır.

Pek çok Google yapay zeka girişiminde olduğu gibi, NSynth ‘de derin öğrenmeye güveniyor: insan beynine benzer şekilde çok miktarda verinin işlenebileceği yapay zekaya özgü bir yaklaşım, bu yüzden bu sistemler sıklıkla yapay sinir ağları olarak tanımlanmaktadır. Örneğin, derin öğrenme sistemleri sadece bir kediyi doğru bir şekilde tanımlamak için milyonlarca kedi imajı ile kalmayıp aynı zamanda hatalarından ders alabilir ve zamanla tıpkı beyinlerimiz gibi, kendilerini nasıl geliştireceğini kendileri öğrenebilirler.  

Derin öğrenme fikri on yıllarca sürdü, ancak şimdi sadece bunu gerçeğe dönüştürebilecek türden yazılım ve bilgi işlem gücü görüyoruz. Bunun bir sonucu, Google Magenta ekibi tarafından inşa edilen NSynth demolarının gerçek zamanlı olarak çalışması ve yeni kompozisyonların oluşturulmasına izin vermesidir. Müzik eleştirmeni Marc Weidenbaum, Google’ın aletleri bir araya getirme konusundaki geleneksel durumlara yeni yaklaşım vaat ettiğini söyledi. “Sanat eseri, bazı güzel şeyler verebilir ve Google olduğu için insanlar kendi liderliğini takip edecekler.” dedi.

Google mühendisleri Moogfest festivalinde NSynth’i henüz demo halinde gösteriyorlar ve arXiv’deki çalışmalarıyla ilgili bir yazı okuyabilirsiniz.